У столичному Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась виставка шкіряних виробів із колекції Музею народної архітектури та побуту, м. Львів.
Особливість цієї виставки полягає в тому, що вперше в Києві в такому об’ємі (близько 100 предметів) представлені традиційні вироби зі шкіри – складові народного костюму Західних регіонів України. Це взуття, ремені, сумки, гаманці та інші дрібні вжиткові вироби, які служили доповненням до традиційного вбрання.
В умовах натурального господарства обробка шкіри з домашнього ремесла трансформувалась в такі промисли, як чинбарство (первісна обробка сировини), лимарство (виготовлення предметів упряжі), шевство (пошиття вбрання), палітурництво (виготовлення шкіряних оправ) та ін.
Типовим силуетом кожуха центральних областей України є прямий перед і розширена спинка (суцільна чи відрізана в талії), що відповідало дзвоноподібній формі загального комплексу одягу цієї території. А прямолінійні форми одягу жителів Українських Карпат зберегли суцільний, не розширений клинами крій кептарів, кожухів. Серед безрукавних кожушків є давні бойківські «друшляки» і буковинські «цурканки», подовжені і злегка розширені донизу.
Народні майстри виготовляли ремені, сумки, гаманці та інші дрібні вжиткові вироби, які були доповненням традиційного одягу. Відомо, що пояс – одна з найдавніших частин одягу, він виконував функцію символу роду, переходив з покоління в покоління. Шкіряні пояси в Україні називали ременями, рідше (на Поліссі) – попругами. До виробів з «ременю» належали широкі чоловічі ремені – «череси» – з юхтової підошвової шкіри, вдвоє складеної, прошитої у верхній частині тонкім ремінцем. Защипались «череси» на п’ять-сім, іноді навіть на двадцять пряжок. Ці пояси одягали при важких роботах, у них зберігали гроші, а найчастіше використовували як доповнення до святкового одягу.
Виставка працює до 3 березня 2011 р.
Адреса музею: вул. Лаврська, 5, корпус 29
Їхати: авт. № 24, трол. № 38 від станції метро «Арсенальна» до зупинки «Києво-Печерська лавра»
Телефон для довідок: 280-36-93,
0632360032
Сайт: www.mundm.kiev.ua
E-mail: musukrndm@kv.ukrtel.net
Музей працює з 10 до 18 год., вихідний – вівторок.
В тему: