Майстриня Віра Зайченко розповіла про вишивку Чернігівщини.
Третього лютого у Києві відбулася презентація унікальної книги «Чернігівська вишивка» – єдиного у своєму роді дослідження, виконаного на основі пам’яток з колекції Чернігівського історичного музею. Авторка монографії – вишивальниця Віра Зайченко – у теплій атмосфері поспілкувалася з поціновувачками свого таланту, роздала кількадесят автографів та повідала про особливості Чернігівської вишивки.
«Вишивка Чернігівщини дуже різноманітна, адже ця область охоплює Полісся та лісостеп, а також межує із Сумщиною та Київщиною, – розповідає Віра Володимирівна. – У кожного з цих регіонів – свої особливості у вишивці. Їх я й старалася показати у цій книзі».
Віра Зайченко – дослідниця не лише вишивального мистецтва, а й текстилю загалом. Тому до презентованої книги вона вклала інформацію і про орнаменти, і про те, як виготовляли та фарбували тканини, і про те, які техніки вишивання використовували чернігівські майстрині.
Спираючись на висновки фахівців, майстриня намагалася подати у книзі й прадавню символіку вишивки. Проте саме цієї теми Віра Зайченко не любить торкатися – каже, що не експерт у цьому, тож боїться помилитися.
«На сторінках альбому ви можете побачити зображення вишитого Дракона. Чесно кажучи, я завжди думала, що це – давній символ, який сягає корінням Русі, – розповідає Віра Володимирівна. – Тому мені було незрозуміло, чому майстриня вишила Дракона на початку двадцятого сторіччя. Аж одного разу, під час акції «Вишивана Україна», я побачила архівну фотографію рушника з Новгород-Сіверського району: там був зображений рушник з таким самим драконом. Виявилося, що драконів у цьому районі вишивали на весільних рушниках – їх вважали добрим знаком».
А от зараз на Чернігівщині драконів не вишивають. Та й взагалі – цей вид мистецтва поступово зникає на північних теренах. «Якщо говорити про вишивку на сучасній Чернігівщині, то майстринь там зараз дуже мало, – скаржиться дослідниця. – А вишивальниці, які підтримують традиції рідного краю, поступово відходять, не передавши свої знання молодим»…
Джерело: |
“Made in Ukraine” |
Увага: Акція! Книга – безкоштовно!
Дорогі любителі вишивального мистецтва! Видавництво «Родовід» та сайт http://made-in-ukraine.info дарують вам унікальну можливість безплатно отримати монографію Віри Зайченко «Вишивка Чернігівщини», яка вийшла друком зовсім нещодавно.
Умови акції дуже прості:
1) Розмістіть посилання на цей розіграш на своїй сторінці у будь-якій соціальній мережі (Facebook, Twitter, ЖЖ, Одноклассники, ВКонтакті тощо);
2) У коментарях до цього розіграшу вкажіть посилання на свою публікацію;
3) За кожен пост з посиланням ми надамо Вам номер, який братиме участь у розіграші. Більше постів (у різних соцмережах) = більше номерів = більше шансів />
Переможця визначить автоматичний генератор чисел.
Книгу «Вишивка Чернігівщини» ми надішлемо переможцю поштою за наш кошт.
Брати участь в акції можуть мешканці усієї України.
Термін дії акції: 8-15 лютого 2011 року.
Визначення переможця відбудеться 15 лютого о 20:00.
Декілька фактів про приз:
* Книга Віри Зайченко «Вишивка Чернігівщини» продовжує серію видавництва «Родовід», присвячену мистецтву вишивки. Раніше світ побачили книги «Гуцульська вишивка», «Вишивка Східного Поділля», «Вишивка козацької старшини 17-18 століть».
* Ця книга – перша узагальнена праця на тему чернігівської вишивки.
* У книзі надруковані унікальні етнографічні фотографії, серед яких – світлини вишитої плахти кінця 18 століття та спідниці, пошитої з простирадла середини 18 століття.
* Крім історії регіонального вишивання, автор книги також розповідає про матеріали та техніки вишивки, історичні корені орнаментів, композиції та традиційні схеми вишиваних творів.
В тему:
Символом Чернігова обрали дракона-семаргла