Вишивка у нашій культурі мала важливе значення упродовж усього часу становлення українського народу. Орнаменти, які повторюються від трипільців і до наших днів, історія та символіка – усе це зібрала в одній книзі Марія Чумарна “Код української вишивки”. Етнічна тема стала вже рідною для цієї письменниці. На її рахунку дві книги-дослідження: “Золотий Дунай” та “Тройдерево”.
Як розповіла Марія Чумарна, вишивка може деформувати енергію, адже кожен вишитий орнамент має своє значення і спонукає людину до певних дій. Наприклад, неправильно чинять, коли дівчаток одягають у сорочки, вишиті для весільного обряду і закодовані на продовження роду. Таким орнаментом є, зокрема, ромб. Особливо пані Марія наголошує на тому, що не варто носити чужий одяг і вже зовсім неприпустимо – одягати на весілля, оскільки через матерію передається аура іншої людини, її доля. Як розповіла авторка, найбільше вишивки було саме на дівочій запасці, яка мала далеко не ужиткове значення, а енергетично захищала лоно системою символів.
Торкнулася письменниця і питання купівлі вишиваних сорочок. Ніколи не вишивали на чорному, а тепер це звична справа. Та й кольори занадто похмурі: чорні, червоні, вишневі – важкі, агресивні. Колись жінка вишивала сорочки своїм дітям, чоловікові, вкладаючи душу у роботу, а придбавши вишиванку на мистецькому ринку, купуємо частинку тієї людини, яка створила її, і це може вплинути на нашу долю.
Одним із найбільш поширених фігур на вишиванках є квадрат або ромб, що свідчить про українців як про чотирьохвимірну націю, яка прагне вийти в інший вимір. У книзі вміщено зразки вишивки з усієї України. Показано, наскільки співзвучними були мотиви серед трипільців, єгиптян, шумерів, інків та інших стародавніх народів.
“Ця книга – спроба розкрити сенс кодового запису України, – каже Марія Чумарна, – який закарбований на скринях, вівтарях, сорочках та рушниках… Той же запис є і в наших генах та свідомості”.
Аби краще передати атмосферу, під час презентації “Коду української вишивки” лунали українські пісні, автором деяких була Марія Чумарна. Як зізналася авторка, зараз вона готує універсальну книгу “Україна в символах” та пише емоційний роман.
На фото: Марія Чумарна розкриває секрети української вишивки.
Ірина ПАКОШ
Фото автора
Джерело: “Високий Замок”